Vissza a hírekhez


    
    LOKÁL - Csodaborok Feldebrőn

Sokszor a legeldugottabb településeken lelhetünk Magyarország legszebb, legfinomabb kincseire, pláne így van ez egy olyan borvidéken, mint az egri vagy a mátrai.

Állandó kincsekre bukkanhatunk a feldebrői Hárs Pincészet és Borászati Kiállítás falai között, és ez nem csak amolyan mendemonda. Komoly eredmények, díjak tarkítják a Gecse István családi örökségéből folyó és folytatódó munkát, a borokat, természetesen a település leghíresebbjét, a hárslevelűt.

Gecse István egyik legsikeresebb bora az idei díjjal

Ám nem csupán ez a fajta tudja lenyűgözni az erre látogatókat vagy a kóstolókat, hiszen a bejáratott kezek más nedűkből is kihozzák a maximumot.

– Tavasszal a Magyarországi Németek Országos Borversenyén az egyik legmagasabb pontszámot elért fehérbor volt az olaszrizlingem, de itt nem volt megállás, hiszen az Egri Borvidéki Borversenyen nyertem öt aranyérmet, ebből az egyik az Országos Hárslevelű Borverseny Champion-nagydíja, a legmagasabb pontszámot elért borral, egy szakmai kuriózummal. A bornak szinte a kajszibefőttre emlékeztető utóíze van, emellett a pergetett méz és a sült birsalma zamata is megtalálható benne, minden ami a szakmában csodának számít – sorolja büszkén Gecse István borász az érdemeket.

A Champion-díj átadásán Egerben

 

Nyilván felvetődik a kérdés, hogy vajon mitől olyan különleges az a bor, amit Feldebrőn és környékén állítanak elő.

– Ezeknek a boroknak az a titka, hogy olyan különleges mikroklimatikus talajtani, geológiai adottságokkal rendelkezik az a terület, ahol a szőlők vannak, hogy a világ bármely részén megállja a helyét az a csoda, amit itt elő lehet állítani – magyarázza Gecse István.

De ahogy oly sok ágazatot, a borászatot is sújtotta anno a válság, az alacsony eladási-felvásárlási árak nem kímélték azokat a csodaborokat, szőlőket sem, amelyek valóban ritkaságszámba mennek.

– Nem gondoltam volna előtte, hogy belefogok a klasszikus vendéglátásba is, de a fennmaradáshoz akkor elengedhetetlen volt, hogy valami újat is mutassunk. Van egy borászati néprajzi gyűjteményem is, amely szintén Feldebrőn van és 1830-tól 1920-ig bezárólag vonultatja fel a borászati eszközöket, ez az országban is egyedülálló gyűjtemény – mondja el a borász.

Különleges borászati eszközgyűjtemény is van Gercse István birtokában

 

Gecse István elárulta, hogy a fantasztikus tárlat nagyobb része egy 211 darabból álló fokológyűjtemény, amely 1847-től 1922-ig vonultatja fel a borászszakma ereklyéit. Érdemes tehát ellátogatni Feldebrőre, mert a finom borok mellett a kedves vendéglátás is garantált, de az érdekességeknek sem leszünk hiányában.

 

 



MTI Hírfelhasználó


 





 

 


Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25.telefonszám: (+36 1 457 7100), honlap: www.nmhh.hu
A weboldal tulajdonosa a Starbox Média Kft. (3300 Eger, Trinitárius út 1.)